KEMIJSKI SASTAV-MUMYO
Ovisno o vrsti, organski dio čini 48-56 % sastava Mumyja, mineralni od 35-44 %, vode je 8-10 %. Organski dio se dijeli na humusnu i nehumusnu komponentu. Mumyo sadrži skoro nevjerojatno izbalansiran kompleks prirodnih aktivnih supstanci. Ispitivanja različitih vrsta „gorskog balzama” pokazuju prisutnost više od 120 kemijskih elemenata i grupa biološki aktivnih supstanci.
U sastav Mumyja ulaze: mikroelementi, makroelementi, proteini, aminokiseline, masne kiseline, hipurična kiselina, elaginska kiselina, humična i fulvična kiselina, prirodni steroidi, vitamini, steroli, kumarini (benzopireni), eterična ulja, neutralne i kisele smole, vosak, benzoati, terpenoidi, saponini, alkaloidi, fosfolipidi itd.
GLAVNE BIOAKTIVNE TVARI-MUMYO
Dibenzo-α-piron kromoprotein (DCP), jedan je od najjačih poznatih imunomodulatora i antioksidanta koji štiti i obnavlja DNK te potiče mitohondrije u stanici na stvaranje energije. Učinkovitu dozu ovog jedinstvenog lipoproteina možemo pronaći jedino u Mumyu. Snažno usporava procese starenja, uspješno liječi te prevenira degenerativne promjene u organizmu. Sprečava pojavu i razvoj malignih stanica. Ubrzava zarastanje i regeneraciju oštećenih tkiva i organa. Poboljšava rad mozga i štiti od Alzheimerove bolesti.
Hipurična kiselina je izuzetan prirodni antibiotik koji djeluje protiv bakterija i gljivica. Inhibira rast bakterija u urinarnom sustavu. Također igra ulogu u smanjenju razine „lošeg” kolesterola i eliminaciji slobodnih radikala. Brusnica, koja se tradicionalno drži prvorazrednim izvorom hipurične kiseline, u europskoj narodnoj medicini se koristi za terapiju urinarnog trakta, isto kao Mumyo u azijskoj.
Elaginska kiselina usporava, a u određenoj koncentraciji i potpuno sprečava diobu malignih stanica ne djelujući pri tomu na normalne stanice, a pored toga djeluje kao moćan antioksidant.
Fulvična i humična kiselina poboljšavaju resorpcijski kapacitet crijevnih resica i time pomažu višestrukom djelovanju vitamina, minerala i mnogih drugih korisnih tvari. Povećavaju propusnost stanične membrane te olakšava ulaz vitalno važnih nutrijenata u tjelesne stanice. Snažno potiču detoksifikaciju organizma. Stimuliraju imuni sustav te metabolizam i aktivnost enzima. Sve veći broj kliničkih i eksperimentalnih ispitivanja govori u prilog izvanrednih svojstava fulvične kiseline. Potvrđena je njena uloga u svezi s regeneracijom tkiva, olakšavanjem transplantacije kostiju, liječenju otvorenih rana i kožnih bolesti, neutralizaciji otrova i otklanjanju posljedica trovanja hranom, terapiji opeklina, ublažavanju nesanice i sl.
Triterpenoidi su prirodni spojevi aktivnog izoprena i izomera pridonose zaštiti organizma od tumora.
Kumarini djeluju antibakterijski i umirujuće, ublažavaju osjećaj boli, smanjuju razinu kolesterola u krvi, sprečavaju nastanak tromba i pomažu u njihovom otapanju, pojačavaju cirkulaciju, djeluju diuretski i antikancerogeno. Neki od njih u stanju su proći moždanu barijeru i kao snažni antioksidanti djelovati protiv slobodnih radikala u zaštiti živčanog tkiva. Ispitivanja su pokazala da se u sirovom Mumyju ovi antioksidanti mogu naći u dozama koje su bliske terapijskim.
Steroli su spojevi slični kolesterolu, za koje se pokazalo da snižavaju razinu „lošeg” kolesterola (LDL) tako što smanjuju njegovu apsorpciju u debelom crijevu.
Fosfolipidi imaju energetsku funkciju, poboljšavaju mikrocirkulaciju, ulaze u sastav staničnih membrana što igra ključnu ulogu u pravilnom funkcioniranju stanice. Predstavljaju materijal za sintezu prostaglandina.
Liskuni usporavaju starenje, imaju značaja u liječenju čira, uroloških i kožnih bolesti, infekcija. Pomažu kod raznih vrsta trovanja.
UPORABA MUMYJA
Uporaba i doziranje Mumyja mogu biti izrazito individualni ovisno o dobi, spolu i potrebama svakog korisnika. Mnoga istraživanja su pokazala da je Mumyo siguran preparat čak i kada se uzima u velikim dozama. Preporučujemo svakome da se podrobnije informira u dodatnim materijalima o Mumyju kako bi saznao koji je način uporabe i doziranje najbolje za njega.
Opća shema uzimanja Mumyja je sljedeća: 2-3 puta dnevno po jedna tableta ili kapsula.
Tablete je najbolje uzimati na prazan želudac najkasnije pola sata prije obroka. Mumyo tableta se može pocuclati, otopiti u malo mlake vode ili jednostavno popiti s nešto tekućine. Ljudima s osjetljivijim želucem preporučuje se uzimanje poslije obroka ili se Mumyo može otopiti u šalici mlijeka.
Nije neophodno, ali mnogi stručnjaci za Mumyo preporučuju da se nakon svakih mjesec dana učini stanka s uzimanjem od tjedan dana. Mumyo u tijelu djeluje kumulativno i s vremenom uočavamo njegove sve veće dobrobiti. Nakon tri ili četiri mjesečna ciklusa uzimanja možemo uzeti stanku od dva tjedna do mjesec dana. Takve cikluse možemo ponavljati koliko god želimo.
Mumyo u tabletama možemo koristiti za pripravljanje masti, krema, otopina i raznih kozmetičkih pripravaka. Recepte pogledajte u „Kreativnim receptima“!